”Larma och gör er till” uppmanade Expressens kulturchef Karin Olsson dagens teaterkritiker, när hon i går skrev att vi för sällan pratar ”om den förlåtande och ljumma scenkonstkritiken”:
http://www.expressen.se/kultur/karin-olsson/karin-olsson-larma-och-gor-er-till-kritiker/
I dag svarar Dagens Nyheters Kristina Lindquist, styrelsemedlem i Svenska Teaterkritikers Förening: ”Karin Olsson har helt rätt i att vi måste möta den spirande scenkonsten med nya tankar och nya talanger. Synd bara om en kulturchef som inte förstår teaterkritik är beredd att urholka själva hantverket i jakten på tillspetsade texter.”
http://www.dn.se/kultur-noje/kulturdebatt/kristina-lindquist-karin-olsson-forstar-inte-teaterkritikens-knepiga-vasen/
Uppdatering, den 1 november: Ylva Lagercrantz Spindler, teaterkritiker på Svenska Dagbladet, kommenterar diskussionen i dag: ”En ny teaterkritik kommer inte av sig själv, Karin Olsson”.
http://www.svd.se/en-ny-teaterkritik-kommer-inte-av-sig-sjalv-karin-olsson/om/kultur:scen